Dostaneš világoš!

Autor: Diána Marosz | 13.8.2016 o 23:02 | (upravené 13.8.2016 o 23:15) Karma článku: 12,65 | Prečítané:  7746x

Nepamätám si presne, kedy to bolo, asi v prvých mesiacoch môjho pobytu na Slovensku. Nepamätám sa ani na konkrétnu situáciu, ani na súvislosti.

Ale jedno si pamätám: moje prekvapenie, keď som prvýkrát počula slovné spojenie “dostaneš világoš”. Világoš???

Bolo mi hneď jasné, že to bude z maďarčiny, ale chvíľku trvalo, kým mi došlo, o čo ide. Slovo világos má totiž v maďarčine dva významy. Najprv mi napadol prvý: prídavné meno svetlý, jasný. Žeby dostaneš niečo svetlého? Ale čo? To asi nebude ono... Tak som sa teda dostala k tomu druhému významu: je to názov obce v dnešnom Rumunsku (v bývalom Uhorsku). Pozná ho každý Maďar z histórie. Slovné spojenie “dostaneš világoš” je však u nás úplne neznáme. Kapsz egy világost? Možno nejaké svetlé pivo, ale výprask?!

Každopádne sa mi to veľmi zapáčilo, lebo som v tom videla ďalší dôkaz úzkeho spolužitia našich národov. Zobudila sa vo mne zvedavosť, či si Slováci uvedomujú, odkiaľ pochádza tento frazeologizmus. Urobila som preto nereprezentatívny miniprieskum medzi mojimi známymi. Položila som im tri otázky: či sa stretli s týmto slovným spojením, kedy sa to používa a či vedia, odkiaľ to pochádza. Zo štyridsiatich oslovených mi odpísali dvadsiati šiesti, ktorým aj touto cestou ďakujem za ochotu :). Všetci sa stretli s frazeologizmom “dostaneš világoš”, mnohí ho sami používajú v rodine. Všetci boli jednotní aj v tom, čo to znamená: “dostaneš poriadnu bitku”, "dostaneš výprask”, “bude s tebou zle”. Tretia otázka sa ukázala ako najzaujímavejšia. Dvanásti vôbec netušia, odkiaľ tento frazeologizmus pochádza. Niektorí napísali, že keď sa na to pýtam ja, tak to bude asi niečo z maďarčiny, prípadne že je to asi nejaké nárečové slovo. Jedenástim sa zdá, že "to bola kedysi nejaká bitka pri meste Világoš v Maďarsku, pri ktorej jedna strana fatálne prehrala". Väčšina dodala: “Ale netuším, kto s kým.” Dvaja napísali, že tam bojovali Maďari s niekým. Jeden jediný človek dokonca presne vedel, že Maďari tam prehrali proti “cisárovi a ruskému cárovi”.

Lenže bitka to nebola.

Maďarské historické názvoslovie nepozná pojem “bitka pri Világoši”. Tam sa už totiž nebojovalo. Posledné dve veľké bitky revolúcie a boja Maďarov za slobodu proti Habsburgovcom v rokoch 1848-1849 sa odohrali pri Šegešvári a Temešvári. Pole pri Világoši sa dostalo do histórie už len ako miesto kapitulácie, kde maďarské vojská pod vedením Artúra Görgeyho zložili zbraň pred ruským generálom Rüdigerom. Iné riešenie totiž nevideli, boli medzi dvoma ohňami, keďže cisár si zavolal ruského cára na pomoc. Maďarské vedenie dúfalo, že ak kapituluje pred Rusmi, tí budú zhovievavejší ako Rakúšania. Okrem toho chcelo vyjadriť, že sa vzdáva Rusom, nie však Rakúšanom.

Bitka to teda nebola, ale ten výprask, ktorého pamiatka sa zachovala v slovenskom frazeologizme, predsa len prišiel. A to v podobe krvavých represií zo strany Rakúšanov, ktorí to všetko zverili do rúk krutému generálovi Haynauovi. Ten 6. októbra 1849 dal popraviť v Arade trinástich hlavných veliteľov revolúcie. V ten istý deň bol popravený v Pešti Lajos Batthyány, predseda maďarskej vlády. A to bol len začiatok krvavého účtovania. Popravy, väznenie, prenasledovanie, násilné začlenenie do rakúskej armády… (Koho téma maďarskej revolúcie a jej slovenských súvislostí zaujíma hlbšie, odporúčam výborný článok Ladislava Švihrana.)

Môžeme to teda zosumarizovať tak, že Maďari dostali naozaj poriadny világoš, aj keď nie priamo pri Világoši, ale až po.

Mimochodom kapitulácia pri Világoši sa odohrala 13. augusta 1849. Presne pred 167 rokmi.

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Chorvátsky novinár pre SME: Nie som šťastný z futbalového úspechu

Tréner Zlatko Dalič premrhal možnosť zmeniť veci.

KULTÚRA

Vraždu Kuciaka nemali chuť spracúvať. Ukázalo sa, že je čas

Joj chystá tretie pokračovanie seriálu Za sklom.


Už ste čítali?