Neklopať!!!

Môjmu manželovi sa niekedy zdá, že Maďari sú v istých situáciách zdvorilejší ako Slováci. Hoci je to pre mňa ako Maďarku celkom lichotivé tvrdenie, myslím si, že skutočnosť je zložitejšia a ťažšie uchopiteľná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (87)

A nejde tu o nejaké kvalitatívne hodnotenie ľudí alebo národa, skôr o jazykový fenomén. Je maďarčina zdvorilejšia ako slovenčina?

Občas, keď sedím v čakárni v nejakej ambulancii a čítam nápisy na dverách, premýšľam o tejto otázke. Najviac ma vie zabaviť oné známe „Neklopať!“. Niekde až s troma výkričníkmi: „Neklopať!!!“. A niekde ešte aj s medzerou medzi slovom a výkričníkmi: „Neklopať !!!“. Hoci tu už máme do činenia s evidentnou chybou (interpunkčné znamienka sa majú písať hneď za slovom bez medzery), rozumiem tomu: autorovi nápisu sa asi zdalo, že tie výkričníky až tak nevyniknú, keď stoja hneď za slovom, nuž pridal medzeru, aby to bolo pre pacientov úplne jasné. Žiadne klopanie. Čušte a čakajte! 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Nemyslím si, že zdravotníctvo v mojej vlasti (v Maďarsku) je na tom oveľa lepšie ako na Slovensku. Napriek tomu je úplne nepredstaviteľné, aby v nejakej maďarskej ambulancii visel nápis „Nem kopogni!!!“ To by bol vrchol neslušnosti a drzosti. Štandardný maďarský nápis znie nasledujúco: Prosíme vás, aby ste nevyrušovali ordináciu klopaním! (Kérjük, ne zavarja kopogással a rendelést!) Informačná hodnota je v podstate rovnaká, ale spôsob predsa len kultivovanejší.

To, čo slovenčina vyjadrila stručne, jedným infinitívom, maďarčina opisuje celou vetou. Môže nás to viesť k rôznym špekuláciám.

Po prvé:

Môže sa nám zdať, že slovenskí aj maďarskí lekári sú alergickí na klopanie. Akurát jedni to vyjadrujú stručnejšie a bez okolkov, druhí aj so zdvorilostnou omáčkou. Pri pohľade na dnešnú situáciu zdravotníctva a na každodenný nával pacientov sa tá „alergia” dá pochopiť a rešpektovať. Skúsme byť empatickí: predstavme si, že by na ich dvere denne zaklopalo 50-100 ľudí. Bolo by to určite veľmi frustrujúce. Touto cestou chcem vyjadriť môj obdiv všetkým lekárom, ktorí napriek ťažkým podmienkam dokážu byť milí a ľudskí a vnímať pacienta ako človeka. Takých je určite viac. Vždy je pre mňa príjemným prekvapením, keď za dverami s odstrašujúcim „Neklopať!” sedí normálny, slušný lekár. A keď má aj milú sestričku, tak môj deň je ešte krajší. Niekedy mi však v hlave vŕta tichá otázka: nedalo by sa to zvládnuť bez toho hrozného nápisu? Možno by stačilo sformulovať ho trochu milšie...

SkryťVypnúť reklamu

Po druhé:

V čisto jazykovej rovine nás tento problém môže nabádať, aby sme trochu popremýšľali o povahe našich dvoch jazykov. Vo všeobecnosti platí, že maďarčina je rozvláčnejšia, kvetnatejšia a používa viac zdvorilostných fráz. (Už vidím tie nahnevané komenty o mojom maďarskom šovinizme :). Práve preto chcem zdôrazniť, že nehodnotím „kvalitu“ jednotlivých jazykov a netvrdím, že niektorý je „lepší“ a niektorý „horší“. Pre mňa sú obidva úžasné a jedinečné vo svojej originálnosti.) Jednoduchým príkladom môže byť situácia, keď na ulici oslovujeme neznámych ľudí, aby nám poradili:

Prepáčte, mohli by ste mi povedať, ako sa dostanem na hlavné námestie? (Elnézést kérek, meg tudná mondani, hogyan jutok el a főtérre?)

SkryťVypnúť reklamu

Štandardná maďarská opytovacia veta. V slovenčine by som to isté vybavila oveľa kratšie:

Prosím vás, ako sa dostanem na hlavné námestie?

Nedávno som čakala na röntgen v jednom žilinskom zdravotníckom zariadení. Radiológ, veselý pán v strednom veku volal pacientov zvučným hlasom: Pani X.Y., ráčte vstúpiť! Hneď som sa cítila lepšie napriek zlomenému členku. Pripadalo mi to veľmi zdvorilé a galantné. Maďarský ekvivalent slovesa ráčiť (szíveskedni) sa používa dosť často, hoci v poslednej dobe sa tiež vytráca. V mojej budapeštianskej mladosti som veľa cestovala metrom. Keď sa zatvárali dvere, príjemný mužský hlas pri každej zastávke upozornil cestujúcich: Ráčte dávať pozor, dvere sa zatvárajú! (Szíveskedjenek vigyázni, az ajtók záródnak!) A na konečnej sme si mohli vypočuť dlhšiu výzvu: Prosíme našich milých cestujúcich, aby po zastavení ráčili opustiť vlak a upozornili na to aj svojich spolucestujúcich. (Kérjük kedves utasainkat, hogy a megállás után szíveskedjenek elhagyni a vonatot, és erre figyelmeztessék utastársaikat is.) Keď som bola malá, často som rozmýšľala, prečo sa metro volá vlak a kde sú tí spolucestujúci, ktorých treba upozorniť, aby ho opustili, lebo to nepochopili sami od seba. Zdá sa, že dnešní cestujúci sú chápavejší, lebo tú poslednú polvetu v novšej verzii už nepočuť. Nebývam už v Budapešti, metrom cestujem málo, ale mám pocit, že obnovené znelky nekladú až taký dôraz na zdvorilostné frázy. Namiesto „ráčte dávať pozor” sa dnes v metre hovorí „prosím, dávajte pozor”. Som asi staromódna, ale mne sa viac páčila staršia verzia.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou zaujímavou oblasťou v našich jazykoch sú oslovenia. Moje deti, ktoré chodia do školy v Žiline, sa vždy čudujú, keď im rozprávam o tom, že my sme na základnej škole oslovovali učiteľky a učiteľov po mene. Marika néni (teta Marika), Erzsi néni (teta Betka), Gabi néni (teta Gabika), Gyuszi bácsi (ujo Julo)… V Maďarsku je to úplne normálne. Oslovenie pani učiteľka (tanárnő) a pán učiteľ (tanár úr) sa používa až na strednej a na vysokej škole. Áno, aj na vysokej. Žiaden pán doktor, pani docentka. Pán profesor už áno, ale aj profesorov sme oslovovali väčšinou familiárnejším „tanár úr”. Nikto si na tituly a funkcie nepotrpel. Keď som začala študovať na Žilinskej univerzite, trvalo mi istý čas, kým som si zvykla na ten komplikovaný systém oslovení. Páni doktori, docenti a profesori… my študenti sme mali čo robiť, aby sme sa nepomýlili. V slovenskom akademickom prostredí som si v plnej hĺbke uvedomila aj problém, s ktorým sa viac-menej borím, odkedy bývam na Slovensku: Slováci si veľmi potrpia na tituly. Ťažko im ide do hlavy, že existujú krajiny, kde ľudia s vysokoškolským vzdelaním nemajú titul. Ako také Maďarsko. U nás majú tituly len doktori a právnici (obidvaja rovnako dr.) a tí, ktorí majú doktorát. Tým pádom ja, hoci mám z maďarskej univerzity dva diplomy magisterského stupňa, na Slovensku nie som oprávnená používať titul Mgr. Mne to dlho ani nevadilo, až kým som nezistila, že v istých oblastiach sa žiaľ k človeku správajú podľa toho, či má titul, dosť odlišne. Považujem to za absurdné. Prečo posudzovať ľudí podľa toho, aké vzdelanie majú na papieri? V istých prípadoch to môže byť veľmi zavádzajúce.

Čo z toho všetkého vyplýva? Pre mňa pocit, že Slováci, hoci sa na rozdiel od Maďarov vyjadrujú väčšinou stručnejšie a bez príliš rozvláčnych zdvorilostných fráz, v istých oblastiach sú formálnejší a dávajú väčší hold rôznym formám autority.

Na záver jedna čisto teoretická úvaha. Som presvedčená, že slovenčina disponuje v oblasti zdvorilostných fráz podobnou slovnou zásobou ako maďarčina. To znamená, že po slovensky sa dá rozprávať rovnako zdvorilo a vyberane, akurát v každodennej komunikácii to môže znieť trochu nezvyčajne. Mám návrh: čo by bolo, keby sa na dverách ordinácií vymenil nápis „Neklopať!“ na alternatívu: „Milí pacienti, ráčte neklopať!“? Prípadne to môžeme aj rozšíriť – podobne ako v tom metre: „Milí pacienti, ráčte neklopať a upozornite na to aj svojich spolučakajúcich!“.

Vraj niekde na Slovensku existuje ordinácia, kde tento problém vyriešili ešte radikálnejšie – na dverách víta pacientov nápis: „Klopte bez obáv!“ To je už skoro ako v nebi. Sme na dobrej ceste :).

Diána Marosz

Diána Marosz

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  78
  •  | 
  • Páči sa:  218x

Som Maďarka z Maďarska, ktorá sa zaľúbila do slovenčiny. Rada objavujem veci, ktoré spájajú naše národy. Milujem stredovekú hudbu, prírodu, literatúru, ľudové umenie a krásu vo všetkom. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 16x
  • Prečítané: 828x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 118x
  • Prečítané: 2 900x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 370x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 996x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 234x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 108x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Predávať, držať či už nakupovať? Trump rozpútal paniku, môže prísť ešte oveľa tvrdší pád

Jozef Tvardzík

Predávať, držať či už nakupovať? Trump rozpútal paniku, môže prísť ešte oveľa tvrdší pád

V akej fáze sa trhy nachádzajú a v čom sú rozdiely s finančnou krízou.

  • 53m
Dankovi sa nedá vyhovieť (komentár)

Peter Tkačenko

Dankovi sa nedá vyhovieť (komentár)

Fico môže Danka buď upratať, alebo ignorovať.

  • 3h
Čierny pondelok? Vyparili sa rekordné bilióny dolárov, trhy padajú ako v časoch covidu
Fico bol na Slavíne úplne správne (píše Samo Marec)

Samuel Marec

Fico bol na Slavíne úplne správne (píše Samo Marec)

Čo je Slavín a kto všetko sa tam zišiel?

  • 6. apr
reklama
SkryťZatvoriť reklamu